مریخ‌نورد کنجکاوی صخره‌های جدیدی روی مریخ پیدا کرده است

مریخ‌نورد «کنجکاوی» در حال حاضر مشغول بالا رفتن از یکی از کوهستان‌های مریخ است. دانشمندان ناسا با استفاده از اطلاعاتی که کشف کرده‌اند، می‌گویند که این کوهستان ۵ کیلومتری، ساختار سنگ‌های متفاوتی دارد. این سنگ‌ها نشان از تغییرات اقلیم و محیط مریخ می‌دهند، اما دانشمندان هنوز دلیل این تغییر اقلیم را نمی‌دانند.

کاوشگر کنجاوی مقدار زیادی سیلیکا پیدا کرده است؛ طوری که مقدار کشف شده ۹۰ درصد از نمونه‌های قبلی بیشتر است.

سه سالی است که از فرود مریخ‌نورد کنجکاوی در دهانه‌ی برخورد «گیل» (Gale) می‌گذرد. این مریخ‌نورد تا به امروز کشف‌های متعددی داشته است؛ مثل اینکه دهانه‌ی برخورد گیل زمانی پر از آب بوده است. بیشتر این سه سال هم سنگ‌هایی که روی مریخ کشف می‌شدند، جنسی از بازالت (از مواد آتش‌فشانی مریخ) داشتند.

«آشوین واساودا»، مدیر ماموریت کنجکاوی در ناسا، اخیرا در جلسه‌ی «بنیاد ژئوفیزیک امریکا»، یافته‌های جدیدشان را به نمایش گذاشته است. او می‌گوید: “سنگ‌هایی که چند ماه پیش دیده‌ایم نسبت به گذشته متفاوت شده‌اند. آب از داخل این صخره‌ها عبور کرده است و نشانه‌های شیمیایی مختلفی باقی گذاشته است.”

Curiosity Mars rover on Nov. 27

عکسی که کنجکاوی حدود یک ماه پیش گرفته است و شن‌زارهای مریخ را نشان می‌دهد.

دکتر واساودا و همکاران‌اش توانسته‌اند «سیلیکا» پیدا کنند. سیلیکا ماده‌ای است که از سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده. این ماده نشان از فعالیت آب مایع روی صخره‌ها، حتی پس از اینکه رودخانه‌های مریخ نابوده شده‌اند می‌دهند.

کاوشگر کنجکاوی دو سنگ را بررسی کرده است. یکی از آن‌ها، سنگی گلی (Mudstone) است و دیگری ماسه‌سنگ (Sandstome). در این دو سنگ، کاوشگر کنجاوی مقدار زیادی سیلیکا پیدا کرده است؛ طوری که مقدار کشف شده ۹۰ درصد از نمونه‌های قبلی بیشتر است.

دانشمندان تصمیم گرفتند تا این سنگ‌ها را با استفاده از آزمایشگاه‌های شیمی کنجکاوی بررسی کنند. آن‌ها سپس به این نتیجه رسیدند که سنگ‌ها از تریدیمیت تشکیل شده‌اند. این ماده که نوعی سیلیکا است، از کمیاب‌ترین مواد روی زمین محسوب می‌شود. این ماده تا به حال روی مریخ پیدا نشده بود، اما دانشمندان می‌گویند که مقدار زیادی از آن را پیدا کرده‌اند.

دانشمندان ناسا مطمئن هستند که این صخره‌ها به دلیل وجود آب مایع روی مریخ ساخته شده‌اند.

منبع: New York Times